O NAS
- O nas
- Szpital w liczbach
- Historia szpitala
Szpital Joannitas w Pszczynie rozpoczął swoją działalność 1 sierpnia 2018 r. Prowadzony jest przez Spółkę, której właścicielami jest Powiat Pszczyński i Gmina Pszczyna.
Profil działalności pszczyńskiego Szpitala odpowiada na podstawowe potrzeby diagnostyczne i terapeutyczne mieszkańców regionu.
Do głównych zadań Szpitala należą: pierwsza pomoc, szeroka diagnostyka i terapia pacjentów, a w razie konieczności przygotowanie pacjentów do leczenia w ośrodkach z wyższym stopniem referencyjności.
Dla dużej grupy pacjentów, szczególnie dla społeczności lokalnej, rodzimy Szpital jest początkiem drogi terapeutycznej, a w przypadku gdy nie ma konieczności leczenia wysokospecjalistycznego – placówką, w której mogą liczyć na poprawę kondycji i komfortu życia.
Chorzy mogą otrzymać szybką pomoc, bez konieczności przeżywania stresu, związanego z podróżą do innego miasta i poczuciem wyobcowania.
Jest to niezmiernie ważne szczególnie w przypadku osób starszych i samotnych, dla których możliwość uzyskania pomocy w rodzimej placówce jest nierzadko główną determinantą decyzji o podjęciu leczenia. Dlatego poprawne funkcjonowanie Szpitala, uwzględniające potrzeby pacjentów i lokalną specyfikę stanowi priorytet.
W Powiecie Pszczyńskim anonimowość stanowi mniejszy problem niż w dużych miastach. Z tego względu mieszkańcy oczekują bardziej indywidualnego podejścia, także w relacjach z jednostkami ochrony zdrowia. Szpital w Pszczynie musi odpowiadać na tak zdefiniowane potrzeby i oczekiwania mieszkańców powiatu.
Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że mieszkańcy chętniej angażują się w pomoc, gdy są przekonani, że to jest „ich” szpital. Ta opinia pacjentów określa sens istnienia Jednostki.
Powyższe argumenty dopełniające obraz otoczenia i roli Szpitala wskazuje kierunki działań ujęte w misji:
My dla Was: pomoc, diagnoza, leczenie
Tak zdefiniowana misja stanowi punkt wyjścia do określenia filozofii, wokół której koncentruje się kultura organizacyjna pszczyńskiego Szpitala.
Szpital prowadzi 9 oddziałów szpitalnych z Izbą przyjęć. Funkcjonują w nim również zakłady oraz poradnie specjalistyczne.
W minionym 2023 r. ze świadczeń Szpitala skorzystało ponad 40 tys. osób.
JEDNOSTKI SZPITALA:
ODDZIAŁY SZPITALNE I IZBA PRZYJĘĆ:
- Izba przyjęć,
- Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym,
- Oddział chirurgii urazowo – ortopedycznej,
- Oddział chorób wewnętrznych,
- Oddział chirurgii ogólnej i laparoskopowej,
- Oddział ginekologiczno-położniczy,
- Oddział neonatologiczny,
- Oddział anestezjologii i intensywnej terapii,
- Oddział geriatryczny,
- Blok operacyjny,
- Trakt porodowy.
ZAKŁADY I PRACOWNIE
- Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy,
- Zakład rehabilitacji,
- Zakład diagnostyki obrazowej (RTG, Pracownia Tomografii Komputerowej, Pracownia USG oraz Pracownia Rezonansu Magnetycznego),
- Pracownia endoskopii,
- Medyczne laboratorium diagnostyczne,
- Pracownia mikrobiologii.
PORADNIE SPECJALISTYCZNE
- Poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej,
- Poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej,
- Poradnia chirurgii ogólnej,
- Poradnia onkologiczna,
- Poradnia anestezjologiczna,
- Poradnia neurologiczna,
- Poradnia kardiologiczna,
- Poradnia chorób zakaźnych,
- Poradnia gruźlicy i chorób płuc,
- Poradnia prehablitacyjna.
Zapraszamy do odwiedzania naszych oficjalnych profili w mediach społecznościowych:
Facebook Szpitala Joannitas w Pszczynie
W 2023 r. z naszych usług skorzystały 40 303 osób, w tym:
- hospitalizacje – 7 846 osób
- Izba przyjęć – 10 384 osób
- Poradnie specjalistyczne i pracownie – 20 049 osób
- Zakład rehabilitacji – 1 515 osób
- w Szpitalu urodziło się 509 dzieci
W 2022 r. z naszych usług skorzystały 26 030 osób, w tym:
- hospitalizacje – 6 293 osób
- Izba przyjęć – 8 801 osób
- Poradnie specjalistyczne i pracownie – 8 975 osób
- Zakład rehabilitacji – 1 520 osób
- w Szpitalu urodziło się 441 dzieci
W 2021 r. z naszych usług skorzystały 23 663 osoby, w tym:
- hospitalizacje – 6 558 osób
- Izba przyjęć – 7 511 osób
- Poradnie specjalistyczne i pracownie – 8 691 osób
- Zakład rehabilitacji – 886 osób
- w Szpitalu urodziło się 675 dzieci
W 2020 r. z naszych usług skorzystało 20 645 osób, w tym:
- hospitalizacje – 5 930 osób
- Izba przyjęć – 7 918 osób
- Poradnie specjalistyczne – 5 985 osób,
- Zakład rehabilitacji – 812 osób
- w Szpitalu urodziło się 792 dzieci
W 2019 r. z naszych usług skorzystało 24 089 osób, w tym:
- hospitalizacje – 8 094 osób
- Izba przyjęć – 10 602 osób
- Poradnie specjalistyczne i pracownie – 4 771 osób
- Zakład rehabilitacji – 580 osób
- w Szpitalu urodziło się 653 dzieci
W 2018 r. z naszych usług skorzystały 7 623 osoby, w tym:
- hospitalizacje – 3 269 osób
- Izba przyjęć – 4 354 osób
- Poradnie specjalistyczne i pracownie – osób
- Zakład rehabilitacji – osób
- w Szpitalu urodziło się 274 dzieci
Szpitalnictwo w Polsce zaczęło się rozwijać wraz z przyjęciem przez Mieszka I chrześcijaństwa. W ten sposób do Polski przeniknęła idea pomocy słabym i potrzebującym poprzez instytucjonalne formy pomocy. Taka pomoc była domeną Kościoła.
Zakony kościelne zakładały szpitale, ochronki, przytułki. Niektóre zakony specjalizowały się w określonych dziedzinach, np. działania zakonu jezuitów koncentrowały się na nauczaniu. Jeśli chodzi o szpitalnictwo takim zakonem był m.in. zakon Joannitów. Pszczyńscy książęta przez szereg lat pełnili honorowe funkcje w zakonie będąc rycerzami zakonu.
Również Jan Henryk XI Hochberg von Pless był rycerzem zakonu Joannitów i to on jako pierwszy na terenie Pszczyny podjął działania służące rozwojowi szpitalnictwa. Zaprosił on zakon Joannitów do Pszczyny w latach sześćdziesiątych XIX w. W 1864 r. prowadził on kolumnę sanitariuszy joannickich w czasie wojny pomiędzy Prusami a Danią i Austrią. Rok później 20 stycznia 1865 r. zawarta została umowa pomiędzy Starostą Pszczyńskim Stanislausem von Seherr-Thossa a księciem Janem Henrykiem XI Hochbergiem. Książę udostępnił bezpłatnie grunt pod budowę szpitala, przekazał odpowiednie środki finansowe na budowę i bieżące funkcjonowanie szpitala. W zamian Joannici mieli za zadanie zapewniać 10 łóżek dla potrzeb księcia.
Zanim jednak budynek został wybudowany i ukończony, przez pewien czas, (w 1865 r.) książę pszczyński udostępnił część swojego zamku dla rannych w bitwie pod Oświęcimiem. Jednocześnie pełną parą szły działania budowlane nowego szpitala, który został otwarty 16 listopada 1867 r. Szpital funkcjonował do końca II wojny światowej. Koniec zawieruchy wojennej przyniósł również zmiany architektoniczne Pszczyny: szpital pszczyński rozwinął swoją działalność, obejmując część pobliskich zabudowań. W budynku Palais, w którym pierwotnie mieściła się siedziba Zarządu Dóbr Książęcych, został otwarty szpital miejski. Poza tym w pobliskiej willi Nasse mieścił się oddział ginekologiczno-położniczy, stacja krwiodawstwa oraz pogotowie ratunkowe.
Zatem po drugiej wojnie światowej szpital umiejscowiony był w 3 budynkach znajdujących się w bliskim sąsiedztwie. W latach siedemdziesiątych XX w. rozpoczęto budowę szpitala, w którym dziś mieści się szpital powiatowy. Przedsięwzięcie zakładało wyburzenie starego joannickiego budynku szpitala oraz willi Nasse.
Obecny budynek szpitalny został oddany do użytku w 1990 r., a wszystkie dotychczasowe oddziały systematycznie przenoszone były do nowego budynku szpitalnego. Ostatni oddział przeniesiono z budynku Palais w 2000 roku.
Od 1 marca 2011 r. do 30 czerwca 2018 r. szpital dzierżawiony był przez Centrum Dializa Sp. z o.o., natomiast od 1 lipca 2018 r. dzierżawcą szpitala została spółka, której właścicielem jest powiat pszczyński – Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o.
21 września 2021 r. Zarząd powiatu pszczyńskiego oraz Burmistrz Pszczyny podpisali akt notarialny, na mocy którego Gmina Pszczyna objęła udziały w spółce stając się w ten sposób jednym z jej wspólników. Spółka zmieniła również nazwę na SZPITAL JOANNITAS W PSZCZYNIE samorządowa sp. z o.o. Zmiany zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 11 lutego 2022 r. i od tego dnia spółka prowadząca pszczyńską placówkę szpitalną może posługiwać się nową nazwą – SZPITAL JOANNITAS W PSZCZYNIE.
Decyzją sądu z 12 lipca 2023 r. spółka prowadząca szpital weszła w proces restrukturyzacji. W wyniku postępowania nazwa spółki zmieniła się na: Szpital Joannitas w Pszczynie samorządowa sp. z o.o. w restrukturyzacji.