Dr Irena Antes-Wojciechowska – Kobieta Ziemi Pszczyńskiej

24 maja w sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie po raz 11. został przyznane odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”. Tytułem Kobiety Ziemi Pszczyńskiej uhonorowana została Irena Antes-Wojciechowska – lekarz z pasją pracująca w zawodzie od ponad półwiecza

Dr Irena Antes-Wojciechowska to postać związana z Pszczyną przez całe swoje życie. Od najmłodszych lat obserwowała pracę swojego ojca, Witolda Antesa, który był pierwszym dyrektorem i współtwórcą pszczyńskiego szpitala po II wojnie światowej. Ukończyła szkołę podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego, które do dziś znajduje się w budynku, gdzie kiedyś się uczyła.

Po studiach na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, w 1971 roku rozpoczęła swoją pracę na Ziemi Pszczyńskiej. Była pierwszym lekarzem anestezjologiem w ówczesnym Szpitalu Miejskim w Pszczynie i jednym z pionierów nowej specjalizacji medycznej w kraju. Współtworzyła Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, pełniąc przez wiele lat funkcję wiceordynatora. Jej praca w Poradni Anestezjologicznej wprowadziła ideę prehabilitacji przedoperacyjnej pacjentów.

Pani Doktor uzyskała również specjalizację w zakresie Chorób Wewnętrznych i prowadziła Pracownię Ultrasonografii Serca w Szpitalu. Przez ponad 30 lat z pełnym zaangażowaniem poświęciła się pracy w Szpitalu Miejskim, a następnie Powiatowym w Pszczynie. Po przejściu na emeryturę kontynuowała pracę jako lekarz w Stacji Pogotowia Ratunkowego. Obecnie od 2005 roku pracuje w pszczyńskiej Filii Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Dr Irena Antes-Wojciechowska to nie tylko wybitny lekarz, ale także wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń. Jej oddanie, profesjonalizm i gotowość niesienia pomocy sprawiają, że jest osobą wyjątkową dla naszej społeczności.

Odznaczenie „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” jest przyznawane kobietom za szczególne osiągnięcia w działaniu na rzecz powiatu pszczyńskiego poprzez promowanie postaw aktywnych, społecznych, kulturowych i przedsiębiorczych. Dr Irena Antes-Wojciechowska została nominowana przez zarządzające Szpitalem Jaonnitas w Pszczynie kobiety.

Inicjatorem i organizatorem Gali “Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” jest Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie we współpracy z Powiatem Pszczyńskim.