Możemy mieć piękny ogród!
Chcemy upiększyć ogród przy Szpitalu. Pomóżcie nam!
Gmina Pszczyna może poszczycić się tym, że stanowi zielony zakątek na mapie województwa śląskiego. W samej Pszczynie założony w XVI w. park stanowi jedną z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów atrakcji. Pszczyński szpital natomiast od strony północno zachodniej ma piękny mini-park, pełen starodrzewi, młodych drzewek, szumiących gałęzi i miękkiego poszycia. Czasem można zobaczyć tam zwinną wiewiórkę lub tuptającego nieśmiało jeża. Park przy szpitalu cieszy łagodnością i różnymi odcieniami zieleni w wiosenno-letniej porze, bogactwem barw jesienią i białym puszystym futrem zimową porą. Łatwo to dostrzec kiedy przechodzi się obok naszego przyszpitalnego parku. Są jednak ludzie, którzy nie mają na to szansy z powodu swojej niepełnosprawności, choroby lub wieku. Dlaczego świat tych osób ma być uboższy w doznania?
Mamy pomysł na zagospodarowanie zielonej przestrzeni przyszpitalnej w taki sposób, żeby jej piękno było uchwytne również dla osób chorych, starszych, niepełnosprawnych. Stąd wzięła się idea „Pszczyńskiego ogródu polisensorycznego” oraz „Zakątka terapeutycznego dla osób z chorobami somatycznymi”. Obydwa projekty zostały zaprezentowane w Pszczyńskim Budżecie Obywatelskim 2022. „Pszczyński ogród polisensoryczny” to projekt ogólnogminny, natomiast „Zakątek terapeutyczny dla osób z chorobami somatycznymi” to projekt lokalny (osiedlowy lub sołecki).
„Pszczyński ogród polisensoryczny” pozwoli na stworzenie w przyszpitalnym parku stref terapeutyczno-relaksacyjnej. Zaplanowano system zagospodarowania wody deszczowej do podlewania roślin – co pozytywnie wpłynie na środowisko. Wykorzystane zostaną panele słoneczne do zasilania fontanny i lampek. Ścieżki ogrodu będą mieć barwną nawierzchnię ułatwiającą poruszanie się osobom z różnym stopniem i rodzajem dysfunkcji ruchowych. Rabaty kwiatowe, w większości na podwyższeniu, ułatwią obserwację kolorów i kształtów. Ogród będzie miejscem terapii światłem, kolorem i dotykiem. Projekt „Zakątek terapeutyczny dla osób z chorobami somatycznymi” pozwala na zagospodarowanie przestrzeni zielonej w taki sposób, żeby stało się miejscem aktywizacji osób z chorobami somatycznymi, osób starszych z demencją, obłożnie chorych, osób z niepełnosprawnością. Dzięki stymulacji zmysłowej osoby odwiedzające zakątek zostaną poddane naturalnej terapii powodującej pobudzenie zmysłów, wyciszenie emocjonalne, łagodzenie stresu, relaksację, odprężenie i poczucie bezpieczeństwa.
Park przyszpitalny może być unikalnym miejscem na terenie gminy Pszczyna, stanowiącym swoistą alternatywę dla tradycyjnych metod terapii i rehabilitacji. Byłby miejscem, które swoim charakterem swobodnie dopasowuje się przede wszystkim do potrzeb osób, dla których ogrodoterapia może stanowić jedyną osiągalną formę aktywności fizycznej. Mamy nadzieję, że uda się zrealizować te pomysły z budżetu obywatelskiego. Zachęcamy wszystkich do głosowania na projekty „Pszczyński ogród polisensoryczny” oraz „Zakątek terapeutyczny dla osób z chorobami somatycznymi”!
Poniżej linki do projektów w dwóch kategoriach:
- Projekt ogólnogminny – Pszczyński Ogród Polisensoryczny – pozycja Nr 7 Pszczyński Ogród Polisensoryczny
- Projekt lokalny – Zakątek terapeutyczny dla osób z chorobami somatycznymi – Pozycja Nr 29 Zakątek terapeutyczny dla osób z chorobami somatycznymi