Szpital Joannitas w akcji „Nakręć się! Dorzuć się!”
W Pszczynie pojawiło się nowe serce na nakrętki
Pojemnik stanął na terenie Szpitala Joannitas. Będzie można wrzucić do niego zużyte plastikowe zakrętki np. po napojach lub środkach czystości. Ekologiczna inicjatywa łączy działania placówki na rzecz potrzebujących z ochroną środowiska.
„Nakręć się! Dorzuć się!” to hasło widniejące na metalowym pojemniku w kształcie serca, którego fundatorem jest firma NITROERG S.A. z Bierunia. Do serca, które znajduje się przed wejściem głównym Szpitala, swoje plastikowe nakrętki będą mogli wrzucać zarówno odwiedzający oraz pacjenci, jak i wszyscy mieszkańcy miasta.
– Szpital nieustannie się rozwija, aby zapewnić swoim pacjentom najwyższy standard opieki oraz umożliwić sprawny powrót do zdrowia. Nie ograniczamy się jednak tylko do pomocy medycznej. Poszukiwaliśmy kolejnych sposobów na wsparcie tych, którzy najbardziej tego potrzebują, czego efektem jest włączenie się w akcje zbierania nakrętek – mówi dr Katarzyna Michalik, Dyrektor Szpitala Joannitas w Pszczynie, i dodaje – W naszym działaniu stawiamy na ekologię, ponieważ wierzymy, że taka praktyka pozwoli zatroszczyć się nie tylko o potrzebujących, ale także zadbać o środowisko naturalne naszej planety.
Szacuje się, że tylko 5 – 10% plastiku na świecie podlega recyklingowi. W efekcie ponad 30% trafia na wysypiska, a drugie tyle do oceanów. Powstała w ten sposób wyspa, stworzona z plastikowych odpadów, osiągnęła już rozmiar zbliżony do wielkości Europy. Jest to szczególnie niebezpieczne dla środowiska, ponieważ, jak podają naukowcy, degradacja niektórych plastikowych odpadów może trwać nawet setki lat.
Butelki osobno, nakrętki osobno
Może wydawać się, że butelka i nakrętka to taki sam, zwykły plastik. W rzeczywistości jednak reprezentują one dwa różné rodzaje tego tworzywa. Nakrętki, podobnie jak wieczka po opakowaniach kosmetyków i chemii gospodarczej czy zatrzaski i obręcze z soków oraz mleka należą do tzw. twardego plastiku, możemy wyróżnić gęsty polietylen, czyli HDPE – High Density PE oraz średnio gęsty polietylen – MDPE – Medium Density PE. Butelki natomiast wykonane są z politereftalanu etylenu, w skrócie PET. Oba surowce są zdatne do recyklingu, wymagają jednak innych procesów i technologii.
Oddzielenie od siebie butelki od domykającej ją zakrętki, a także oczyszczenie ich z różnego rodzaju etykiet, naklejek czy cen pozwala w znacznym stopniu uprościć procesy przygotowania odpadów do ponownego przetworzenia, a w efekcie umożliwia odzyskanie większej ilości surowców.
Co dalej z nakrętkami?
Uzyskany z nakrętek twardy plastik jest szczególnie wartościowy, ponieważ można dać mu drugie życie i ponownie wykorzystać w wielu przeróżnych przemysłach. Dodatkowo charakteryzuje się niewielką ścieralnością oraz dużą odpornością na uszkodzenia. Polietylen z plastikowych zakrętek jest mielony i przerabiany w granulat. Następnie, za pomocą magnesu wyłapuje się metale, pozostałe niepożądane elementy wytrącają się w wodzie w procesie mycia i suszenia. Zmielone i oczyszczone tworzywo w następnej kolejności jest przetapiane na tzw. regranulat, do którego dodaje się barwniki i umieszcza w formach np. wiaderka, doniczki, a nawet obudowy komputerów. Zastygnięte tworzywo jest niemalże gotowe do ponownego użytku.
Ciężko jest całkowicie zrezygnować z plastiku, jednak wyrzucanie nakrętek do przeznaczonych do tego pojemników, takich jak znajdujące się na terenie Szpitala Joannitas serce, to kolejny mały krok w walce o czyste środowisko.