Noworodek to wymagający pacjent – badania przesiewowe w szpitalu

Narodziny dziecka to zawsze wyjątkowy, pełen emocji moment, w którym od pierwszej sekundy maluchowi towarzyszy zespół medyczny Oddziału neonatologicznego, by podjąć szereg działań mających na celu zapewnienie mu jak najlepszej opieki.

Neonatolog – lekarz najbliższy Twojemu dziecku

Z noworodkiem nie da się porozmawiać i zapytać jak się czuje, nie powie czy coś go boli, dlatego praca w Oddziale neonatologicznym wymaga wnikliwej obserwacji, czujności, delikatności, wyczucia, wiedzy i doświadczenia.

Każdy noworodek, który rodzi się w Szpitalu Joannitas w Pszczynie poddawany jest szczegółowym badaniom i pełnej diagnostyce obejmującej pakiet badań przesiewowych.

Jak oceniany jest stan zdrowia noworodka?

Ocena w skali Apgar

To pierwsze badanie, które każdy noworodek przechodzi tuż po narodzinach. Ocena obejmuje pięć parametrów życiowych: akcję serca, oddychanie, napięcie mięśni, odruchy i zabarwienie skóry. Lekarz neonatolog przyznaje punkty za każdy z tych parametrów, co pozwala określić, czy dziecko wymaga pilnej pomocy lekarskiej czy jest zdrowe.

Badania przesiewowe

Istnieją choroby, które nie dają widocznych objawów tuż po narodzinach, dlatego w szpitalu przeprowadza się badania przesiewowe:

Przesiewowe badanie słuchu

Na oddziale każdemu noworodkowi przeprowadza się przesiewowe badanie słuchu metodą otoemisji akustycznej. Badanie to pozwala natychmiast ocenić stan słuchu u dziecka i, jeśli to konieczne, możliwie szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badania przesiewowe w kierunku 30 chorób wrodzonych

Badanie ma na celu wczesne wykrycie chorób, które nie dają widocznych objawów w wieku noworodkowym, ale nie leczone mogą mieć poważne następstwa w postaci opóźnienia rozwoju fizycznego lub trwałego upośledzenia umysłowego.

Testy pozwalają na wykrycie chorób uwarunkowanych genetycznie, takich jak:

• fenyloketonuria,
  • wrodzona niedoczynność tarczycy,
  • mukowiscydoza,
  • wrodzony przerost kory nadnerczy,
  • deficyt biotynidazy,
  • rdzeniowy zanik mięśni (SMA),
  • oraz 24 różne wrodzone wady metabolizmu.

Badane USG – bezpieczne i precyzyjne badanie przesiewowe

W tym roku na potrzeby oddziału zakupiono nowoczesny aparat USG, dzięki czemu neonatolodzy mogą wykonywać szeroki zakres badań diagnostycznych u małych pacjentów:

USG przezciemiączkowe wykonuje się m.in. u wcześniaków i u noworodków z małą masą urodzeniową, podejrzanych o obecność wady mózgu i układu nerwowego.

USG jamy brzusznej wykonywane jest w celu oceny narządów jamy brzusznej i miednicy małej, dla wykrycia lub potwierdzenia stwierdzonych prenatalnie nieprawidłowości w obrębie narządów jamy brzusznej, monitorowania i prognozowania leczenia wad wrodzonych.

USG stawów biodrowych służy zdiagnozowaniu rozwojowej dysplazji stawu biodrowego. Szybka diagnoza pozwala na stosunkowo proste nieinwazyjne leczenie i umożliwia normalny rozwój stawu biodrowego w późniejszych etapach życia dziecka

USG płuc stosowane jest w diagnostyce zaburzeń oddychania i wrodzonego zapalenia płuc.

Test pulsoksymetryczny jest badaniem przesiewowym, które ma na celu wczesne wykrycie wrodzonych wad serca u noworodków. W przypadku nieprawidłowości dzieci badane są przez specjalistę kardiologa dziecięcego w oddziale.

Opieka nad noworodkiem w Szpitalu Joannitas w Pszczynie jest kompleksowa. Lekarze neonatolodzy dokładnie monitorują stan dziecka, aby zapewnić mu najlepszą opiekę i wsparcie. Priorytetem całego zespołu jest zdrowie każdego małego pacjenta.