Poradnia prehabilitacyjna – najlepsze przygotowanie do operacji
6 grudnia w Szpitalu Joannitas w Pszczynie rozpoczęła działalność Poradnia prehabilitacyjna. To prezent mikołajkowy dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego i nie tylko od pracowników placówki.
– Mając świadomość z jak wielkim stresem wiąże się zabieg operacyjny bądź leczenie onkologiczne, podjęliśmy inicjatywę zorganizowania w Szpitalu poradni prehabilitacyjnej – profesjonalnego miejsca, gdzie pacjenci oczekujący na zabieg operacyjny, chemioterapię, radioterapię otrzymają fachową pomoc i poradę jak najlepiej przygotować się na tak inwazyjny proces leczenia – tłumaczy Katarzyna Michalik, prezes zarządu Szpitala Joannitas w Pszczynie.
Prehabilitacja to kompleksowa opieka i działania wyprzedzające, mające na celu doprowadzić organizm do jak najlepszej kondycji zdrowotnej pozwalającej znieść trudy zabiegów, zminimalizować ryzyko powikłań, skrócić rekonwalescencję i jak najszybciej wrócić do zdrowia.
Interdyscyplinarny zespół składający się z dietetyków, farmaceutów, fizjoterapeutów i psychologów, ściśle współpracujący z lekarzami zadba o przygotowanie pacjentów w zakresie:
– aktywności fizycznej,
– eliminacji nałogów,
– właściwego żywienia,
– pozytywnej postawy,
– edukacji lekowej.
– Poradnia prehabilitacyjna jest finansowana przez szpital i całkowicie bezpłatna dla pacjentów – wyjaśnia Bogusława Gamrot – kierownik poradni specjalistycznych Szpitala. I dodaje: – Aby skorzystać z jej usług, należy przedstawić skierowanie wystawione przez lekarza poradni specjalistycznych naszego szpitala, dzięki czemu możemy realizować ideę wielokierunkowej opieki nad pacjentem.
Pracując w szpitalu na co dzień personel spotyka się z pacjentami, których pobyt na oddziałach szpitalnych przedłuża się z powodu powikłań czy trudno gojących się ran po zabiegach operacyjnych. Nierzadko, ci sami pacjenci korzystają później z poradni specjalistycznych szukając pomocy w trudach przedłużającej się rekonwalescencji. To wszystko rzutuje na samopoczucie pacjentów oraz ich sprawny powrót do samodzielności. Dobre przygotowanie do planowanego pobytu w szpitalu pozwoli zminimalizować takie sytuacje. Dlatego zachęcamy do skorzystania z usług poradni prehabilitacyjnej. Nie trzeba wiele by sobie pomóc.
– Rok 2024 chcemy dedykować, miedzy innymi, działaniom edukacyjnym i profilaktycznym, a uruchomienie poradni prehabilitacyjnej to duży krok w tym kierunku – podsumowuje Katarzyna Michalik.