Ograniczamy kolejki w poradniach – kampania edukacyjna dla pacjentów
„Nie za późno, nie za wczas. Do poradni przyjdź na czas” – to hasło kampanii edukacyjnej zainicjowanej przez Sosnowiecki Szpital Miejski, której celem jest skrócenie kolejek w poradniach, optymalne wykorzystanie dostępności lekarzy oraz edukacja jak w prosty sposób można usprawnić i skrócić czas oczekiwania na przyjęcie w poradniach.
Kolejki i tłok w poradniach to częsty widok w placówkach medycznych. Przyczyn ich powstawania jest wiele, a jedną z nich jest zwyczaj przychodzenia na wizytę z dużym, nawet 2-3 godzinnym wyprzedzeniem. Część osób zakłada, że jeśli przyjdzie wcześniej przed wyznaczoną godziną zostanie wcześniej przyjęta przez lekarza. W efekcie tworzą się kolejki, tłok i narastają niepotrzebne emocje, a pacjenci spędzają w poradni znacznie więcej czasu niż powinni.
Akcja zwraca również uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego ich odwołania. Wcześniejsze anulowanie konsultacji niweluje puste miejsca w grafikach i daje możliwość odbycia wizyty przez innych pacjentów. A przede wszystkim służy uniknięciu tworzenia sztucznej blokady w dostępie do opieki medycznej.
Prawidłowa wizyta w poradni:
- Przyjdź na wizytę na wyznaczoną godzinę.
- Przyjście przed czasem nie oznacza, że zostaniesz wcześniej przyjęty.
- Jeśli się spóźnisz poinformuj o tym rejestratorkę.
- Jeśli nie możesz przyjść na konsultację – odwołaj ją.
- Ogranicz swój kontakt z innymi pacjentami i zabierz ze sobą maseczkę.
Celem inicjatywy jest edukacja społeczeństwa w tym zakresie oraz wypracowanie karty dobrych praktyk, w której znajdą się rozwiązania ułatwiające kontakt z placówkami medycznymi i usprawniające proces rezygnacji z wizyty.
W Szpitalu Joannitas w Pszczynie aktualnie funkcjonuje 7 poradni specjalistycznych. Wśród nich znajduje się m.in. Poradnia chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, neurologiczna, anestezjologiczna. Rocznie ze świadczeń poradni korzysta ok. 9 tys. pacjentów.