Start Szkoły Rodzenia i otwarcie poradni anestezjologicznej w Szpitalu Joannitas w Pszczynie
Pierwsze zajęcia w Szkole Rodzenia już za nami. Rusza też poradnia anestezjologiczna.
Ruszyła Szkoła Rodzenia Joannitas w pszczyńskiej placówce szpitalnej, w której ciężarne oraz osoby im towarzyszące będą miały okazję zdobyć kompleksową wiedzę m.in. z zakresu odżywiania, badań, planu porodu, opieki nad noworodkiem czy laktacji. 7 września otwarta zostanie także poradnia anestezjologiczna, gdzie pacjenci oczekujący na planowe zabiegi operacyjne w Szpitalu Joannitas będą mogli odbyć konsultację dotyczącą wyboru odpowiedniego dla nich typu znieczulenia oraz opieki pooperacyjnej.
1 września o godzinie 16.30 oficjalnie rozpoczęło się pierwsze spotkanie w ramach Szkoły Rodzenia Joannitas. Uczestników przywitała pani Barbara Bandoła – Starosta Pszczyńska oraz Dyrektor Szpitala, pani dr Katarzyna Michalik. Na przyszłych rodziców czekały upominki w postaci symbolicznych tyt z niemowlęcymi body, grzechotkami i słodyczami od Powiatu Pszczyńskiego oraz ufundowane przez Panią Dyrektor książeczki z „wierszykami-masażykiami” wspomagającymi rozwój dziecka, a także pogłębiającymi więź uczuciową z rodzicem.
W Polsce coraz większą popularnością cieszą się porody rodzinne, jednak osoby towarzyszące, a także same przyszłe mamy, często nie wiedzą, jak prawidłowo przygotować się do tak ważnego wydarzenia jakim jest przyjście dziecka na świat.
„Odpowiadając na potrzeby naszych pacjentek otworzyliśmy Szkołę Rodzenia Joannitas, w której pomagamy przyszłym rodzicom przygotować się do nowej roli. Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wykorzystać w czasie trwania ciąży, podczas porodu, a także w pierwszych miesiącach życia dziecka” – mówi Katarzyna Sieprawska, położna i koordynator Szkoły Rodzenia Joannitas.
Program zajęć
Zajęcia obejmują zarówno część teoretyczną, podczas której kursanci zdobędą niezbędną wiedzę jak i część praktyczną, w której, wykonując pod okiem specjalistów serię ćwiczeń, będą mieli okazję trenować nabyte umiejętności. Zajęcia prowadzone są w małych, kameralnych grupach, po pięć Pań, z których każda może przyprowadzić osobę towarzyszącą.
Szkolenie podzielone jest na 8 zasadniczych części:
- Ciąża i przygotowanie do porodu.
- Poród część pierwsza.
- Poród część druga.
- Cięcie cesarskie.
- Połóg.
- Noworodek część I.
- Noworodek część II.
- Laktacja.
Wykwalifikowana kadra medyczna
Zajęcia prowadzone są przez doświadczony personel medyczny. Na różnych etapach uczestnicy spotkają się z położnymi, fizjoterapeutą uroginekologicznym, ginekologiem, psychologiem oraz neonatologiem. Dodatkowo każda przyszła mama ma możliwość skorzystania z indywidualnej konsultacji ze specjalistami.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Szpitala w zakładce Szkoła Rodzenia.
Otwarcie poradni anestezjologicznej
Wizja pobytu w szpitalu bądź nadchodzącego zabiegu, także cesarskiego cięcia, może budzić poczucie niepokoju lub nawet strachu. Aby uspokoić pacjentów, poradnia anestezjologiczna w każdą środę w godzinach 9.00−14.00 oferuje konsultację z lekarzem specjalistą, który dokładnie objaśni procedury anestezjologiczne oraz indywidualnie dobierze rodzaj znieczulenia do zabiegu.
„Wizyta w poradni anestezjologicznej przeznaczona jest dla pacjentów, którzy oczekują na planowy zabieg operacyjny w naszym Szpitalu. Po zapoznaniu się z wynikami badań, historią chorób pacjenta, przyjmowanymi lekami możemy zaplanować typ znieczulenia tak, aby zminimalizować ryzyko powikłań i uniknąć dyskwalifikacji z zabiegu podczas hospitalizacji. Wizyta to czas na spokojną rozmowę i wyjaśnienie kwestii budzących niepokój pacjenta. Liczymy, że dzięki wizytom w poradni anestezjologicznej pacjenci z większym komfortem psychicznym rozpoczną hospitalizację, będą lepiej przygotowani na pobyt w szpitalu, a informacje przekazane w zaciszu gabinetu lekarskiego, bez stresu towarzyszącego dodatkowo podczas pobytu na oddziale, będą bardziej zrozumiałe” – mówi dr Anna Gumola-Kolny, specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
Jak przygotować się do wizyty w poradni anestezjologicznej?
Poradnia przygotowała zalecenia dla Pacjentów, którzy udają się na zaplanowaną wizytę do poradni:
- nie trzeba być na czczo,
- w dniu wizyty w poradni pacjent normalnie zażywa leki,
- należy zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną (wypisy, wyniki, opisy badań obrazowych, UKG, EKG i wyniki badań),
- pacjenci będący pod opieką poradni specjalistycznych proszeni są o dostarczenie informacjo o stanie zdrowia od właściwego specjalisty, ale nie jest to niezbędne, jeśli stan zdrowia jest stabilny,
- należy dostarczyć listę zażywanych leków (z dawkowaniem),
- pacjenci chorzy na cukrzycę są proszeni o wykonanie badania na hemoglobinę glikowaną HbA1C,
- pacjenci leczący się na chorobę tarczycy są proszeni o kontrolę TSH, o ile nie było kontroli w ostatnim roku.
Na stronie Szpitala Joannitas znajdują się informacje o tym, jak przygotować się do zabiegu, o rodzajach znieczulenia oraz ankieta anestezjologiczna do druku. Przed wizytą w poradni należy wypełnić ankietę i zapoznać się z informacjami o znieczuleniu.
Ciepłe i serdeczne zdjęcia z otwarcia Szkoły Rodzenia Joannitas można zobaczyć tutaj: Galeria Szkoły Rodzenia Joannitas