W Szpitalu Joannitas powstaje Szkoła rodzenia.
Szpital Joannitas dla przyszłych Mam i Seniorów
Jak najlepiej przygotować się do porodu? Z pomocą przychodzi Szkoła Rodzenia Joannitas w Pszczynie, która zaprasza przyszłe mamy oraz osoby towarzyszące na cykl ośmiu spotkań z doświadczoną kadrą medyczną. To szansa na zdobycie kompleksowej wiedzy m.in. z zakresu odżywiania, badań, planu porodu, opieki nad noworodkiem czy laktacji. Kameralne grupy i możliwość indywidualnych konsultacji zapewniają intymność i możliwość spokojnego przygotowania przed pojawianiem się na świecie długo wyczekiwanej pociechy. Zapisy ruszyły 1 lipca. Szpital Joannitas nie zapomina także o seniorach – zielony zakątek dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego to miejsce, gdzie na świeżym powietrzu mogą napić się kawy, porozmawiać w cieniu drzew czy wziąć udział w zajęciach z fizjoterapii.
To już za chwilę…
Początkowe zajęcia, prowadzone przez położné, m.in. dotyczyć będą higieny, zdrowego odżywiania, odpowiedniego doboru ubrań kobiety w ciąży oraz doboru aktywności fizycznej przed porodem. Uwaga zwrócona zostanie także na objawy patologiczne, wymagające nieco dłuższego pobytu w szpitalu, standardu opieki okołoporodowej i plan porodu. Dodatkowo przyszła mama zostanie poinformowana o koniecznych do wykonania badaniach.
- Szpital nieustannie szuka nowych rozwiązań mających na celu jak najlepszą pomoc pacjentom. Jesteśmy dumni z kolejnych zrealizowanych projektów jakimi są zielony zakątek i szkoła rodzenia. Zielony zakątek przygotowany dla seniorów to nasz wyraz szacunku i troski o to, by czas spędzony przez nich w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym mijał w przyjemnej atmosferze – mówi dr Katarzyna Michalik, Dyrektor Szpitala Joannitas w Pszczynie i dodaje – Wiemy, że dla przyszłych mam i ich rodzin to wyjątkowo stresujący czas, dlatego wraz z zespołem doświadczonych specjalistów przekazujemy kompleksową wiedzę z zakresu położnictwa. Dzięki przygotowanym zajęciom rodzice i ich najbliżsi, oczekujący nowego domownika, będą mogli ze spokojem przygotować się jednego z najważniejszych momentów w życiu.
Zaczyna się
Kolejne części zajęć w Szkole Rodzenia Joannitas to czas na zagadnienia ściśle związane z momentem porodu. Przyszłe mamy dowiedzą się jakie rzeczy zabrać ze sobą do szpitala, a także kiedy zgłosić się do placówki po rozpoznaniu zwiastunów porodu. Rodzice zapoznają się z przebiegiem przyjęcia do szpitala, tak by ze spokojem reagować na nadchodzące wydarzenia. W tej części szkolenia będzie okazja do konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
Zaprezentowane zostaną ćwiczenia oddechowe zmniejszające odczuwanie bólu podczas porodu. O swoich rolach i zadaniach podczas porodu naturalnego dowiedzą się osoby towarzyszące, będące nieocenionym wsparciem w tym szczególnym momencie. Ponadto planowane zajęcia z lekarzami ginekologii i położnictwa to szansa na zapoznanie się z przebiegiem cięcia cesarskiego.
- Szkoła rodzenia to bardzo dobra opcja dla rodziców spodziewających się dziecka, szczególnie jeżeli jest to ich pierwsza pociecha. Wiemy, jak wiele czynników wpływa na prawidłowy przebieg porodu oraz pierwsze tygodnie opieki nad noworodkiem. Wraz z personelem szpitala skonstruowaliśmy rozbudowany plan zajęć, dzięki któremu rozwiane zostaną wszystkie wątpliwości, a żadne pytanie nie zostanie bez odpowiedzi. – mówi Katarzyna Sieprawska, położna Szpitala Joannitas, koordynator Szkoły Rodzenia Joannitas.
Po porodzie – co dalej?
Po największym stresie związanym z porodem, czas na kwestie związane z połogiem. Przypadki lęku przed porodem czy depresji poporodowej szczegółowo wyjaśni psycholog. Pozwoli to w szerszym kontekście spojrzeć na macierzyństwo. Rodzice dostaną pakiet informacji dotyczących obowiązkowej dokumentacji, spraw urzędowych, szczepień oraz pielęgnacji noworodka. Pierwsze przewijanie, spacer czy kąpiel to proces, do którego należy podejść z należytą starannością i bez strachu przed popełnieniem błędu.
Lekarz neonatolog zwróci uwagę na możliwe objawy patologiczne nowego członka rodziny oraz techniki udzielenia mu pierwszej pomocy. W takich przypadkach liczy się każda sekunda, a rodzice będą wiedzieć jak reagować w takiej sytuacji. Zajęcia przygotują mamy na proces karmienia piersią. Alternatywne metody karmienia, pobudzenie laktacji, problem bolesnych brodawek czy zapalenie piersi – to tylko niektóre zagadnienia, które położné szpitala szczegółowo omówią. Cena za pełen pakiet ośmiu spotkań (m.in. zajęcia z fizjoterapeutką uroginekologiczną i psychologiem) oraz materiały edukacyjne wynosi 390 zł. Każda z uczestniczek na zakończenie kursu otrzyma certyfikat oraz drobny upominek. Na wszelkie pytania odpowie położna pod nr telefonu: 601−469−355. Można kontaktować się również drogą mailową: szkolarodzenia@szpital.pszczyna.pl
Strefa dla seniora
Poza działaniami na rzecz młodych rodziców Szpital nie zapomina o seniorach. Zielony zakątek dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego to przyjemna przestrzeń z kwiatami, stołami i parasolami, z której osoby starsze korzystać będą mogły w okresie od wiosny do jesieni. Pracownicy pszczyńskiego Szpitala bardzo zaangażowali się w stworzenie miejsca, w którym będą mogli odpocząć podopieczni ZPO: zakupili kwiaty, donice, parasole dające cień, stoły. Podopieczni Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich, z którym w ostatnim czasie Szpital podpisał porozumienie, przygotowali ławki do zielonego zakątka. Powiat pszczyński przekazał materiały potrzebne do przygotowania zielników. W zakątku podopieczni będą mogli uprawiać truskawki, pomidorki, zioła. Miejski Zakład Zieleni przekazał donice, kwiaty, ziemię i zadbał o nasadzenia. Kilku lokalnych przedsiębiorców również przekazało kwiaty lub drzewka. Wspólnymi siłami udało się stworzyć piękne miejsce, w którym można zorganizować piknik dla poopiecznych ZPO, wspólne gry i zabawy lub po prostu odpocząć i cieszyć się piękną pogodą. Do zakątka zostały przeniesione zajęcia z fizjoterapii, co dla osób spędzających większość czasu w szpitalnych murach jest doskonałym urozmaiceniem. We wrześniu planowany jest koncert dla podopiecznych Szpitala, podczas którego wystąpi młodzież z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej.