Szpital w Pszczynie ma nową nazwę i nowy sprzęt.
Szpital w Pszczynie pozyskał nowy sprzęt – w tym rezonans magnetyczny. Zmieniła się też nazwa placówki – teraz to Szpital Joannitas.
Pszczyński szpital wkracza w nową erę. Od końca lutego 2022 r. posługuje się nową nazwą – Szpital Joannitas w Pszczynie. Wraz ze zmianą nazwy rozpoczyna się także intensywny okres modernizacji i realizacji kolejnych udogodnień z myślą o Pacjentach. Na początku marca do szpitala trafił nowy rezonans magnetyczny, który jest jednym z elementów unowocześniających obszar diagnostyki obrazowej. Ponadto, by usprawnić komunikację z Pacjentami i ich bliskimi, Szpital Joannitas niebawem uruchomi oficjalny profil na portalu Facebook.
Specjalistyczny sprzęt diagnostyczny
Prawidłowa i szybka diagnostyka obrazowa to klucz do wdrożenia leczenia i zastosowania odpowiedniej, skutecznej terapii. Dlatego w 2021 r. do pszczyńskiego Szpitala Joannitas trafiły 2 nowe aparaty rentgenowskie, nowy tomograf komputerowy, a na początku marca tego roku – rezonans magnetyczny. Rezonans znajduje się w specjalnym budynku modułowym, dostosowanym, aby zapewnić Pacjentom jak największy komfort podczas badania. Na ścianach i suficie pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie, umieszczono uspokajające obrazy, dopełniane przez ciepłe, kojące światło. Wszystko po to, by pomóc odprężyć się Pacjentom podczas badania, szczególnie osobom, które nie czują się dobrze w ograniczonych przestrzeniach. Profesjonalny rezonans magnetyczny realizuje szerokie spektrum badań.
- Najważniejszą zaletą rezonansu magnetycznego jest brak narażania pacjenta na działanie promieniowania rentgenowskiego. Badanie realizowane jest przy użyciu fal radiowych, a także pola magnetycznego o specjalnie dobranej wartości. Technika ta daje bardzo dokładne obrazy, pozwala na badanie wybranych narządów oraz uzyskanie obrazu całego ciała. Rezonans umożliwia bezpiecznie badanie tkanek miękkich, mięśni, stawów, kości i układu nerwowego – mówi dr Katarzyna Michalik, fizyk medyczny i Z-ca Dyrektora ds. Operacyjnych Szpitala Joannitas w Pszczynie i dodaje: – Diagnostyka wielonarządowa jest przydatna podczas wykrywania zmian nowotworowych i przerzutów, a także przy analizowaniu rozległych obrażeń czy lokalizowaniu niezidentyfikowanej przyczyny bólu.
Różnorodna oferta Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Joannitas sprawia, że wszystkie urządzenia uzupełniają siebie nawzajem, dając możliwość kompleksowej diagnozy i wykrycia choroby czy urazu. Wysokiej klasy rezonans magnetyczny trafił do szpitala dzięki wsparciu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a podmurówkę, przyłącza i zbudowanie przewiązki łączącej budynek modułowy ze szpitalem realizuje powiat pszczyński. Z nowoczesnego rezonansu magnetycznego w pszczyńskiej placówce mogą korzystać Pacjenci szpitala, a docelowo także osoby z zewnątrz. Co więcej, do Pszczyny już niedługo trafi kolejny sprzęt – nowoczesny aparat USG.
Nazwa z tradycją
Szpital w Pszczynie to od kilku tygodni Szpital Joannitas w Pszczynie. Nowa nazwa nawiązuje do dziedzictwa historycznego Pszczyny i placówki medycznej zakonu Joannitów, która istniała na ziemiach pszczyńskich jeszcze w XIX wieku. To nie tylko symboliczna i formalna zmiana, a przede wszystkim szereg realnych działań na rzecz Pacjentów, liczne inwestycje i projekty naukowe. Co istotne, spółka prowadząca Szpital Joannitas stała się teraz samorządową, a do grona wspólników dołączyła gmina Pszczyna, co jest wyrazem odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Zachodząca przemiana znacząco podniesie jakość świadczonej opieki medycznej oraz obsługi Pacjenta.
Nazwa – Szpital Joannitas w Pszczynie – to zmiana planowana od dłuższego czasu i będąca następstwem formalności, które nastąpiły w lutym 2022 r. Zastąpi ona dotychczasowe brzmienie: Szpital Powiatowy w Pszczynie.
Nowa nazwa odnosi się do historii, a dokładnie pszczyńskiego Szpitala Joannitów, który funkcjonował na ziemiach pszczyńskich od 1867 roku. Placówka, wówczas bardzo nowoczesna, cieszyła się dużym uznaniem wśród mieszkańców i prowadzona była przez Zakon Joannitów przez wiele lat, aż do zakończenia II WŚ. Po wojnie, szpital zakonników został znacjonalizowany, a w 1982 r. część jego murów zostało zburzonych pod fundament nowej placówki. Dziś, historia zatacza koło, a szpital odzyskuje swoją dawną nazwę.
- W połowie roku 2018, apelując do władz i polityków o działania mające ocalić pszczyński szpital, odwoływaliśmy się do ponad 150-letniej tradycji funkcjonowania placówki szpitalnej w obecnym miejscu. Rzeczywiście przed 155 laty powstał tutaj pierwszy pszczyński nowożytny szpital założony przez zakon Joannitów, a finansowany przez księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI. Szpital działał jako Johanniterkrankenhaus przez ponad 70 lat, a do wczesnych lat 80 wieku XX istniał jeszcze pierwotny budynek szpitalny zwany przez Pszczynian szpitalem Joannitów. Dziś po ponad 40 miesiącach funkcjonowania nowego szpitala, po hospitalizacji ponad 20 tysięcy pacjentów, po udzieleniu pomocy ponad 60 tysiącom chorym, chcemy powrócić symbolicznie do dawnych, dobrych tradycji i w nowej nazwie nowego szpitala uwzględnić zarówno historię jak i przesłanie współczesności. Wedle tej zasady powstał główny trzon nazwy: JOANNITAS, będący fuzją historycznego słowa JOANNICI i łacińskiego wyrazu określającego cel naszej pracy – SANITAS czyli zdrowie – podsumowuje dr Marcin Leśniewski, Dyrektor Szpitala Joannitas w Pszczynie i dodaje: – Pełna nazwa naszej placówki brzmi następująco: Szpital Joannitas w Pszczynie samorządowa spółka z o. o. Na szczególną uwagę zasługuje przymiotnik “samorządowa”, gdyż z jednej strony pokazuje zaangażowanie obu pszczyńskich samorządów: powiatowego i miejskiego, z drugiej zaś mobilizuje, miejmy nadzieję, inne samorządy ziemi pszczyńskiej do wzięcia współodpowiedzialności za opiekę szpitalną dla swoich mieszkańców. Pozostała część nazwy określa prawno-gospodarczy charakter szpitala jako publicznej spółki prawa handlowego, należącej w całości do samorządów – mówi Dyrektor Szpitala.
Bliżej Pacjenta na FB
Szpital Joannitas w Pszczynie stawia także na rozwój komunikacji z Pacjentami i mieszkańcami. Dlatego w najbliższym czasie zostanie uruchomiony oficjalny profil na portalu Facebook. Ta wygodna forma komunikacji staje się coraz popularniejsza wśród szpitali. Na profilu prezentowane będą bieżące informacje na temat potencjału i działalności placówki oraz treści edukacyjne, w tym porady z obszaru ochrony zdrowia. Nie zabraknie również praktycznych informacji jak godziny otwarcia poradni, dane kontaktowe czy zakres realizowanych świadczeń. O wszystkich szczegółach, pszczyńska placówka niebawem poinformuje.
Szpital Joannitas prowadzi obecnie 9 oddziałów specjalistycznych wraz z Izbą Przyjęć oraz posiada poradnie chirurgii ogólnej i chirurgii urazowej, Pracownię Endoskopii, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Zakład Rehabilitacji oraz Laboratorium Diagnostyczne.