Zmiany w Programie szczepień
Szczepienia pacjentów przewlekle chorych.
W związku z wieloma wątpliwościami pacjentów informujemy, że Punkt szczepień otrzymał Komunikat Ministerstwa Zdrowia, w którym zawarto wytyczne dotyczące szczepień pacjentów przewlekle chorych z ryzykiem ciężkiego przebiegu Covid 19.
Zgodnie z wytycznymi do grupy tej zaliczani są pacjenci:
- dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek lub
- z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią lub
- poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej lub
- po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzone jest leczenie immunosupresyjne.
Pacjenci dializowani:
E-skierowanie zostanie wystawione centralnie dla wszystkich dializowanych pacjentów (automatycznie przez CeZ na podstawie danych uzyskanych z NFZ, aktualizacja listy osób z e-skierowaniem będzie odbywać się co miesiąc – szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce).
Skierowania należy wystawić osobom urodzonym po 1951 r. (starsi pacjenci mają już wystawione skierowania). w stacjach dializ można także pacjentów powyżej 69 r.ż, o ile nie mają już umówionego terminu szczepienia w punktach populacyjnych bądź nie zostali zaszczepieni.
Pacjenci chorzy onkologicznie oraz po transplantacji leczeni immunosupresyjnie (osoby dorosłe urodzone po 1951 r.):
E-skierowanie zostanie wystawione centralnie dla wszystkich pacjentów (automatycznie przez CeZ na podstawie danych uzyskanych z NFZ, aktualizacja listy osób z e-skierowaniem będzie odbywać się co miesiąc – szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce).
Na skierowaniu w polu komentarz będzie podana informacja, że pacjent jest w grupie 1b.
Pacjenci z chorobami onkologicznymi, oraz pacjenci po przeszczepach przed zapisaniem się na szczepienie powinni zapoznać się z wytycznymi, które zostaną opublikowane 5 marca.
Większość pacjentów w tej grupie nie będzie potrzebowała dodatkowych konsultacji lekarskich i, w związku z tym, po otrzymaniu skierowania powinna zapisać się na szczepienie w populacyjnych punktach szczepień (lub szpitalach tymczasowych).
W określonych przypadkach pacjenci onkologiczni powinni odbyć konsultacje z lekarzem prowadzącym,
niektórzy z nich (np. potrzebujący szczepienia w ściśle określonym terminie z uwagi na chemioterapię) zostaną zaszczepieni w ośrodkach onkologicznych (lub np. w szpitalu węzłowym w którym są leczeni).
Pacjenci onkologiczni hospitalizowani zostaną zaszczepieni w swoich szpitalach. Szczegółowe wytyczne (jak wspomniano wcześniej) zostaną opublikowane 5 marca.
Ostatecznej kwalifikacji zgodnej z ustalonymi procedurami w tym zakresie dokona lekarz w danym punkcie szczepień w dniu szczepienia.
Pacjenci szczepieni w punktach populacyjnych będą się kontaktować z punktami w celu umówienia terminu szczepienia.
Pacjenci poddani mechanicznej wentylacji płuc:
W przypadku pacjentów niemobilnych zostanie wystawione zgłoszenie za pośrednictwem POZ do wyjazdowego punktu szczepień lub mobilnego zespołu w populacyjnym punkcie szczepień.
W przypadku pacjentów mobilnych pacjenci zostaną objęci szczepieniami przez populacyjne punkty szczepień (włączając szpitale populacyjno-węzłowe i szpitale tymczasowe).
E-skierowanie zostanie wystawione centralnie dla wszystkich pacjentów (automatycznie przez CeZ na podstawie danych uzyskanych z NFZ, aktualizacja listy osób z e-skierowaniem będzie odbywać się co miesiąc – szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce).
Brak przeciwwskazań innych niż wymienione w ankiecie będą dawały możliwość realizacji szczepienia.
Wiecej informacji znajdziesz na: szczepimy się – osoby przewlekle chore
Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną: szczepimy się